Javni poziv za dodjelu podsticajnih sredstava malim i srednjim preduzećima za uspostavljanje sistema kvaliteta, za koje je Vlada RS odobrila dodatnih 510.000 maraka, biće raspisan polovinom idućeg mjeseca. Na javni poziv mogu se javiti preduzeća koja imaju sjedište na području RS i koja imaju izmirene poreske obaveze. Uslov za apliciranje za podsticajna sredstva za uvođenje sistema kvaliteta jeste i da su preduzeća izvoznici, da imaju u planu povećanje broja radnika, kao i da prethodnih godina nisu dobijali ova sredstva - rekli su u Ministarstvu i dodali da su uvođenje sertifikata u firmama u RS podržavali i prethodnih godina. U Privrednoj komori Republike Srpske navode da su u RS 532 firme sertifikovane, odnosno da ova preduzeća primjenjuju međunarodne standarde u oblasti kvaliteta, bezbjednosti i kontrole hrane, bezbjednosti proizvoda, te zaštite životne sredine. U fazi dobijanja međunarodnih sertifikata je još oko 80 preduzeća. Uvođenje i primjena međunarodnih standarda neophodni su u cilju poboljšanja konkurentnosti privrede RS, posebno u uslovima krize, kada je privređivanje otežano.
Javni poziv za dodjelu podsticajnih sredstava malim i srednjim preduzećima za uspostavljanje sistema kvaliteta, za koje je Vlada RS odobrila dodatnih 510.000 maraka, biće raspisan polovinom idućeg mjeseca.
U Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS kažu da se na javni poziv mogu javiti preduzeća koja imaju sjedište na području RS i koja imaju izmirene poreske obaveze.
- Uslov za apliciranje za podsticajna sredstva za uvođenje sistema kvaliteta jeste i da su preduzeća izvoznici, da imaju u planu povećanje broja radnika, kao i da prethodnih godina nisu dobijali ova sredstva - rekli su u Ministarstvu i dodali da su uvođenje sertifikata u firmama u RS podržavali i prethodnih godina.
U Privrednoj komori Republike Srpske navode da su u RS 532 firme sertifikovane, odnosno da ova preduzeća primjenjuju međunarodne standarde u oblasti kvaliteta, bezbjednosti i kontrole hrane, bezbjednosti proizvoda, te zaštite životne sredine.
- U fazi dobijanja međunarodnih sertifikata je još oko 80 preduzeća - kazali su u Komori i dodali da su uvođenje i primjena međunarodnih standarda neophodni u cilju poboljšanja konkurentnosti privrede RS, posebno u uslovima krize, kada je privređivanje otežano.
U Komori ističu da su sertifikati o kvalitetu preduslov za izvoz domaćih proizvoda.
- Ovo se posebno odnosi na proizvode prehrambene industrije. Najveći broj preduzeća iz RS koja su sertifikovana i koja su uskladila svoje poslovanje sa međunarodnim standardima rade u oblasti prehrambene i prerađivačke industrije - rekli su u Privrednoj komori RS.
Dodaju da se, od kada su uvedene procedure za dobijanje međunarodnih standarda za kvalitet u RS, iz godine u godinu povećava broj preduzeća koja ih dobijaju.
- Prije pet godina u Srpskoj je bilo oko 50 preduzeća koja su imala međunarodne standarde, dok je danas broj firmi koje vode računa o sistemu kvaliteta dostigao 532 - kazali su u Komori.
Sertifikati
U Privrednoj komori kažu da međunarodni sertifikat za upravljanje kvalitetom ISO 9001 imaju 424 preduzeća u Republici Srpskoj, dok HACCP sistem za bezbjednost hrane posjeduje 51 preduzeće.
- Sertifikat za zaštitu životne sredine ISO 14001 imaju 24 preduzeća, a sertifikat koji garantuje bezbjednost proizvoda, odnosno CE znak ima devet firmi u RS - rekli su u Komori.